London Russian Music ACADEMY



med after S. Rachmaninoff

                                                             Music Scholarships to top Academic Schools
                                                                
                                                                Giacomo Filippi (11) - Westminster School, City of London School and University College School 

                                                                Jemil Khairov (11) - Westminster School

                                                                Dominic O'Sullivan (10) - Highgate School and University College School

                                                               Max Charles (10) -  Merchant Taylors' School

                                                               Elizabeth Kandelaki (16) - University College School, 6th Form    
                                                               Elia Goldman - Music Exhibition to Wellington College








Prizewinners of the 2nd International young musicians' competiiton in Tymbark, Poland


Bella Sudbin (8), piano - First prize and Gold medal


Anna May Rosiek Nguyen (7), violin

First prize and Gold medal


Anna May Rosiek Nguyen (7), piano

Second prize and Silver medal 

                                                                                          

                                                                                          Sui (5) , violin

                                                                                          Second prize and Silver medal

                                                         



Danielle Lee (12) 

First Prize in Piano class (11- 14) at the Watford Festival

Alexandra Nemodruk (12) and Danielle Lee (12) 

First Prize in Piano duet class at the Watford Festival

Tiana To (11) 

First Prize in Grade 5&6 harp competition and 3rd prize in under 13 Study competition at the North London Festival

Sasha Stevenson (10)  

First Prize in  Grade 7 Cello class at the the Redhill and Reigate Music Festival



Arun Padam (13)

Third Prize in Classical period piano class at the North London Festival

Arun Padam (13) 

First Prize in Piano class 11-15 at the North London Festival


Anna-May Rosiek Nguyen (7) 

Third Prize in Grades 4-5 violin class  at the Blackheath Festival

Elara Wragg (9) 
Third Prize in repertoire piano Class at North London Festival

Elara Wragg (8)

First Prize in Bach piano class at Richmond Festival

Anna-May Rosiek Nguyen (7)

Second Prize in Violin class (7-8) at North London Festival

North London Festival 

Piano class ( 5 and under)


Alexander Panchal (8) - First prize 

Ly-Anne Rosiek Nguyen and Hengyu Yang - Second prize


Piano class (6 years)

Adriana Hamelton - Third prize

Alexandra Nemodruk (13)

Second Prize in Grade 8 piano class